Sklandytuvas JR-1
Šilutės Vydūno vidurinėje mokykloje įkurtas aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubas „Skrydis“. Čia jaunimas konstruoja aviamodelius, įgyja jaunojo sklandytojo teorinį parengimą. Bendraujant su jaunimu kilo idėja sukurti savo konstrukcijos sklandytuvą, kuris būtų žingsnis įvaldant sklandytuvus LAK-16 ir „Zylė“: mokomąjį treniruočių sklandytuvą. 1994 m. rugsėjo mėnesį sklandytuvas JR-1 pradėtas projektuoti ir gaminti. 1995 liepos 6 d. atlikti pirmieji bandomieji skridimai, o 1995 liepos 14 d. sklandytuvas užregistruotas (LY-XNU).Tai aukštasparnis monoplanas. Sparnai dviejų lonžeronų, dengti iki pirmojo lonžerono 1 mm aviacine klijuote, toliau aviacine - drobe. Sparno profilis Gö-535.
Liemuo dviejų dalių: kabina ir uodegos balkis stačiakampės formos, sija pereina į kilį. Kabina ir uodegos balkis dengti 1 mm aviacine klijuote.

Stabilizatorius medinis, atakos briauna dengta 1 mm aviacine klijuote, toliau drobe. Aukštumos ir posūkio vairai aptraukti aviacine drobe.

Pagrindinis važiuoklės ratukas 290x90 mm įtvirtintas kabinos pagrindiniame rėme, su amortizatoriumi. Uodegoje tik stiklopluošto ramstis.

Kabinos bortinėje lentoje įmontuoti posūkio pokrypio rodyklė, variometras ir greičio prietaisas.

Sklandytuvu atlikta 380 startų, 1995 ir 1996 metais dalyvauta vaikų sklandymo varžybose Kėdainiuose. Sklandytuvą valdyti lengva tiek skrendant tiesiai, tiek atliekant posūkius. Praradus greitį, parašiutuojant iš 3-4 metrų aukščio, laikant pedalus ir eleronus neutraliai, sklandytuvas ant sparno nevirsta.
Sklandytuvo JR-1 techniniai duomenys

Sparnų ilgis 11,34 m
Liemens ilgis 6,40 m
Sparnų plotas13,13 m²
Proilgis 9,7
Tuščio sklandytuvo svoris 105 kg
Skridimo svoris 155 - 195 kg
Aerodinaminė kokybė 16
Minimalus žemėjimo greitis1,0 m/s
Maksimalus skridimo greitis110 km/h
Ekonomiškas greitis53 km/h
Tūpimo greitis37 km/h


Konstruktorius dėkoja Kėdainių Br.Oškinio vaikų aviacijos mokyklos direktoriui J.Rimkevičiui, Šilutės aeroklubui ir sklandytojams V.Žiogui, P.Stunguriui, G.Stepeniui, klubo „Skrydis" pirmininkui I. Mikalauskui, Vydūno vidurinės mokyklos direktoriui J.Jatautui ir kitiems moraliai palaikiusiems ir materialiai rėmusiems sklandytuvo JR-1 gaminimą.R.JURKŠTAS, sklandytuvo konstruktorius
SPARNAI 1997 Nr. 1Elektroniniam publikavimui parengė B.Ivanauskas ir G.Kačergius, 2009Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis