Sklandytuvas SZD-41A „Jantar standard“


Lenkiškas standartinės klasės sklandytuvas SZD-41 „Jantar standard“ sukurtas 1973 m., vadovaujant konstruktoriui Vladislavui Okarmui. Prasidėjus serijinei gamybai, modifikacijos žymėjimas tapo SZD-41A.SZD-41A „Jantar standard“ – tai plastmasinis, pilnai atitinkantis standartinės klasės reikalavimus sklandytuvas. Sparnas tarpecinės formos kevalinės konstrukcijos, su vienu lonžeronu, be nerviūrų. Kevalo tarpsluoksnis užpildytas putoplastu. Lonžeronas dėžutinis. Sparnuose įmontuoti eleronai, interceptoriai (oro stabdžiai) ir vandens balasto bakai. Bakų talpa 100 ltr. Interceptoriai išsikiša į abi sparno puses.

Liemuo su kiliu padaryti iš vientiso stikloplasčio kevalo. Centrinėje liemens dalyje yra plieninių vamzdžių sustiprinimo rėmas, prie kurio tvirtinasi sparnai ir važiuoklės ratas. Ratas įtraukiamas. Rato stabdymas veikia kartu su interceptorių išleidimu. Liemens gale yra mažas pusiau paslėptas uodegos atraminis ratukas. Kabinos gaubtas iš dviejų dalių. Gaubto atidaromoji dalis – be vyrių ir yra visiškai nukeliama.

Stabilizatorius su aukštumos vairu tvirtinami kilio viršuje, sudarydami T formos uodegą. Stabilizatorius tvirtinamas vienu ilgu kaiščiu, užsifiksuojančiu pasukus jį 90°. Aukščio vairas valdomas traukių sistema. Jis turi spyruoklinį trimerį. Posūkio vairas valdomas trosais, pravestais per vamzdelius, įklijuotus liemens viduje.

Sklandytuvo prietaisų lentoje buvo sumontuoti tokie prietaisai: aukštimatis, greitimatis, du variometrai, kompasas, posūkio-pokrypio rodyklė. Galima buvo įmontuoti radijo stotelę.
Sklandytuvo SZD-41A „Jantar standard“ aerodinaminė kokybė 38.

Techniniai duomenys

Sparnų ilgis 15,0 m
Liemens ilgis 7,2 m
Sparnų plotas 10,66 m²
Proilgis 21,1
Tuščio sklandytuvo svoris 244 kg
Balastas 100 kg
Skridimo svoris be balasto 366 kg
Skridimo svoris su balastu 466 kg
Maks. aerodinaminė kokybė 38
– esant greičiui (be balasto) 92 km/val.
– esant greičiui (su balastu) 105 km/val.
Mažiausias žemėjimo greitis (be balasto) 0,6 m/s
– esant greičiui 75 km/val.
Mažiausias žemėjimo greitis (su balastu) 0,69 m/s
– esant greičiui 86 km/val.
Minimalus skridimo greitis
– be balasto 68 km/val.
– su balastu 80 km/val.
Maks. leidžiamas greitis 245 km/val.G.Kačergius, 2008

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis