Dvivietis sklandytuvas LAK-2R
Žinomam sklandytojui Antanui Rukui 1985 metais kilo mintis iš laisvos klasės sklandytuvo LAK-12 „Lietuva“ padaryti dvivietį sklandytuvą. Šią idėją jis pasiūlė ESAG direktoriui Aleksandrui Jonušui, kuris tam pritarė. A.Rukas ryžosi paprastam, bet rizikingam eksperimentui. Antanas, į talką pasikvietęs kitą sklandytoją Algį Jonušą, ėmėsi darbo. Ties sklandytuvo LAK-12 „Lietuva“ kabina nupjovė liemenį ir prailgino kabiną tiek, kad joje galėtų sėdėti ne vienas, o du sklandytojai. Taip, be didelių kapitalinių įdėjimų Prienų eksperimentinėje sportinės aviacijos gamykloje buvo pastatytas dvivietis aukštos klasės sklandytuvas „Lietuva“-2R.

Nuotrauka iš asmeninio J.Leonavičienės albumo

Kai 1986 metų pavasarį pajėgiausi Sovietų sąjungos sklandytojai susirinko į treniruočių stovyklą Oriole, jie panoro paskraidyti ir Prienų ESAG pastatytu naujuoju dviviečiu sklandytuvu. Sklandytuvas LAK 12-2R iš Prienų buvo nugabentas į Oriolą, ir juo skraidė tuometinės SSRS rinktinės sklandytojai. Gegužės mėnesį Oriole buvo pagerinti 5 SSRS rekordai. O Rusijos sklandytoja T.Sviridova šiuo dviviečiu sklandytuvu skrisdama į tikslą ir atgal įveikė 649 km ir pasiekė moterų pasaulio rekordą. Kitą moterų pasaulio rekordą pasiekė Latvijos sklandytoja D.Vilnė. Ji skrisdama 500 km trikampį maršrutą išvystė 95,72 km/val. greitį ir pagerino Lenkijos sklandytojai A.Dankovskai priklausiusį rezultatą.

Pasaulio rekordininkė Tamara Sviridova

Oriole šiuo sklandytuvu SSRS rekordą pasiekė ir vienas sklandytuvo „Lietuva“-2R kūrėjų – Algis Jonušas. Jis, skrisdamas 100 km trikampį maršrutą sklandytuvu išvystė 109,4 km/val. SSRS moterų rekordą šiame nuotolyje pagerino D.Vilnė, pasiekusi 105,5 km/val. greitį.

Sklandytuvo statytojai Antanas Rukas ir Algimantas Jonušas

Sklandytuvo LAK-2R techniniai duomenys tokie patys kaip ir LAK-12, tik tuščio svoris padidėjo 10 kilogramų.K.Bakštys, „Sparnai“ 1986/3

Elektroniniam publikavimui parengė G.Kačergius, 2009Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis