Sklandytuvas „Kobra-15“
Lenkijos konstruktoriai vadovaujami Vladislavo Okarmaus 1969 metais sukūrė vienvietį standartinės klasės sklandytuvą SZD-36A „Cobra-15“. Tai populiaraus sklandytuvo SZD-32A „Foka-5“ tobulesnė modifikacija.


Jau 1970 metais su sklandytuvais „Kobra-15“, dalyvaudami XII pasaulio sklandymo čempionate (JAV), Lenkijos sklandytojai pasirodė labai sėkmingai. Standartinėje klasėje J.Vrublevskis ir F.Kempka užėmė atitinkamai antrą ir trečią vietas.

Lenkijos sklandytuvų gamintojai kasmet pagamindavo po 40 „Kobrų“. Daug jų buvo skiriama ir tuometinės Tarybų Sąjungos, tame tarpe ir Lietuvos sklandymo klubams. Pirmosios „Kobros“ Lietuvoje pasirodė 1972 metais.

„Kobra-15“ – tai medinis aukštasparnis sklandytuvas su T formos uodega. Sklandytuvo konstrukcijoje panaudota ir plastmasė. Nuo savo pirmtako – sklandytuvo „Foka-5“ – skiriasi didesniu sparnų proilgiu ir plonesniu jų profiliu. Taip pat plonesnis liemuo. Liemuo dengtas aviacine fanera ir stiklaplasčiu. Kabinos gaubtas padarytas iš vientiso organinio stiklo gabalo, atidaromas nustumiant į priekį. Piloto padėtis – pusiau gulomis. Nugaros ir galvos atramos reguliuojamos.

Sparnas – laisvai nešantis, trapecijos formos. Pagrindinis ir pagalbinis lonžeronai – dėžutiniai. Sparnai dengti fanera ir stiklaplasčiu. Sparnų galai plastmasiniai. Sparnuose įmontuoti eleronai ir interceptoriai (oro stabdžiai). Eleronai – beplyšiai, pakabinti keturiuose taškuose.

Uodegoje liemuo pereina į pasvirusį kilį. Jo viršuje šarnyriškai pritvirtintas stabilizatorius, kuris yra ir aukščio vairas. Stabilizatorius-aukščio vairas – laisvai nešantis, plaukiojančio tipo, suprojektuotas kaip vientisa pasukama plokštė. Priekyje aukščio vairas turi balansinį svorį.

Važiuoklės įtraukimo mechanizmas naujoviškas. Ratukas įtraukimo metu pasisuka 90° apie savo ašį. Ratuko stabdžiai veikia kartu su interceptoriais.Sklandytuve yra sumontuoti šie prietaisai: aukštimatis, greitimatis, du variometrai, kompasas, posūkio-pokrypio rodyklė. Liemenyje įmontuojama radijo stotelė. Papildomai galima sumontuoti aviahorizontą ir deguonies aparatūrą.

Sklandytuvo Cobra-15 projekcijos

Techniniai duomenys

Sparnų ilgis 15,0 m
Liemens ilgis 6,98 m
Aukštis 1,59 m
Sparnų plotas11,6 m²
Proilgis 19,4
Tuščio sklandytuvo svoris 257 kg
Maksimalus skridimo svoris 385 kg
Maksimali aerodinaminė kokybė 38
– esant greičiui97 km/h
Mažiausias žemėjimo greitis 0,68 m/s
– esant greičiui 73 km/h
Tūpimo greitis67 km/h
Maksimalus greitis 250 km/h
Didžiausia leidžiama perkrova +6 – 3„Sparnai“ 1975 Nr.2Elektroniniam publikavimui parengė G.Kačergius, 2008


Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis