Sklandytuvas BRO-11M „Zylė“BrO-11-M „Zylė“ medinės konstrukcijos pradinio apmokymo sklandytuvas, skirtas vaikų sklandymo mokykloms, sukonstruotas Broniaus Oškinio 1969 metais.

Konstrukcija

Sparnas vieno lonžerono medinės konstrukcijos su Junkerso tipo pakabinamais eleronais. Lonžeronas dėžinės konstrukcijos, pagamintas iš pušinių lystelių, apklijuotas iš abiejų pusių 1mm fanera. Tipinės nerviūros išpjautos iš 1mm faneros, kontūras apklijuotas iš abiejų pusių keturiomis 5x5 mm skerspjūvio pušinėmis lystelėmis ir išpjautos aštuonios palengvinimo kiaurymės. Sustiprintos nerviūros suklijuotos iš 5x12 mm lystelių (paketas iš trijų) 5x12 mm stovelių, dviejų istrižainių ir iš abiejų pusių apklijuotos 1mm fanera. Iki lonžerono sparnas dengtas 1mm fanera, likusi dalis - drobe. Geometrinis sparno susukimas - 2 laipsniai. sparnas susukamas prieš dengiant fanera. Sparnas paremtas profiliuotais spyriais, kurie sukijuoti iš dviejų pušinių lystelių.

Eleronas turi vieną 8x55mm skerspjūvio pušinį lonžeroną ir 16 vienodų nerviūrų. Nerviūrų konstrukcija kaip tipinių sparno, tik be palengvinimo kiaurymių. Iki lonžerono dengtas fanera, likusi dalis drobe, kaip ir sparnas turi 2 laipsnių susukimą. Prie sparno pakabintas dviem taškai – vienas prie liemens fermos, kitas prie dešimtos nerviūros.

Stabilizatorius trikampio formos plane, pagamintas iš pušinių lystelių, aptrauktas drobe. Aukščio vairas iš dviejų dalių, pagamintas iš pušinių lystelių, aptrauktas drobe. Posūkio vairas taip pat pagamintas iš pušinių lystelių, aptrauktas drobe.
Aukščio ir posūkio vairai valdomi lynais, eleronai – traukėmis.

Liemenį sudaro pavaža ir ferma. Ties pavažos viduriu įmontuotas ratukas, o priekyje ir gale – atramos. Priekinėje dalyje įmontuotas buksyravimo kablys. Dengta galinė fermos dalis veikia kaip kilis.

Sklandytuvas buvo gaminamas serijomis ESAG Raguvos filiale.


BrO-11M projekcijos

Pagrindiniai BrO-11M techniniai duomenys

Sparnų ilgis 7,8 m
Liemens ilgis 5,47 m
Sparnų plotas11,8 m²
Proilgis 6
Tuščio sklandytuvo svoris 65 kg
Naudingas krūvis 60 kg
Skridimo svoris 125 kg
Sparno įkrovimas 10,6 kg/m²
Aerodinaminė kokybė 12
Minimalus žemėjimo greitis1 m/s
Skridimo greitis40 km/h
Tūpimo greitis30 km/h

Kiti techniniai duomenys

Sklandytuvo aukštis 2,5 m
Sparno styga 1,45 m
V forma
Elerono ilgis 3,65 m
Elerono plotas 1,2 m²
Elerono petys 1,85 m
Stabilizatoriaus ilgis 2,2 m
Stabilizatoriaus plotas 1,43 m²
Stabilizatoriaus petys 1,82 m
Aukščio vairo plotas 0,71 m²
Kilio plotas 1,43 m²
Kilio petys 2,14 m
Posūkio vairo plotas 0,71 m²
Šaltinis:
Modelist konstruktor 1976 Nr. 10, 11, 12


Juozas Pleita, 2008

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis