"Kantrybės taurė galutinai buvo perpildyta rugpjūčio 9 d. popietę, kai virš Kauno tik 700 metrų aukštyje praskrido lenkų naikintuvas. Lietuvių karo lakūnui buvo duotas įsakymas persekioti lenkų lėktuvą, tačiau, vengiant konflikto, jo neatakuoti." Žalys, Vytautas. Lietuvos diplomatijos istorija (1925-1940). Vilnius, 2007, p. 275. (Beje, cituoja Didžiosios Britanijos konsulo Kaune G.W.Berry'o pranešimą)
Ką kolegos skaitėt ar girdėjot apie šį įvykį? Įdomios visos smulkmenos.
Tokios tylos nesitikėjau! Lietuviškoje spaudoje nerandu tokio įvykio aprašymo, bet dėl cenzūros jo galėjo ir nebūti. Nieko nėra ir atsiminimuose?Klausimas: kas tas lakūnas, kuriam buvo duotas įsakymas persekioti lenką, ir kokiu lėktuvu jisai galėjo skristi?
Būsiu atviras, bet neteko apie tokį įvykį girdėt... arba neprisimenu. Žinoma, kad Dobkevičius su Fokkeriu persekiojo lenkų bombonešį Breguet skridusį virš Kauno, tačiau nepavijo, nes propeleris kylant buvo apgadintas. Tiesa, tai buvo kur kas anksčiau, o ir pats Dobkevičius mirė 1926 m. birželį.
Neteko girdėti ir apie tai neradau civilinėje spaudoje, bet toks įvykis buvo! 1927 m. rugpjūčio 9 d. Krašto apsaugos ministru tapo plk. T.Daukantas. "Krašto Apsaugos Ministeris pulkininkas Daukantas priimdamas ministeriją tarp kitko pasakė: „Aš dirbsiu momentu lenkų aeroplanas ant Kauno ir šnipų bylos". (...) Lenkų aeroplanas ant Kauno — kodel; kuriuo tikslu? Dienos metu, kuomet jam gresia didžiausis pavojus būti sugautu ir su juo pasielgta kaipo su šnipu! Aiškus dalykas, kad tai ne drąsa — iš lenkų tokio drąsuolio istorija nežino. Čia špionažo neatsargumas, kuris mums atidengia akis ir kreipia mūsų — karių ir visuomenės dėmesio apsižiūrėti aplink save. Mūsų amžino priešo Lenkų šnipo apsilankymas dienos metu ant mūsų laikinosios sostinės galėjo įvykti tik turint jiems smulkiausias apie mūsų aviaciją žinias. Matyti, kad tos žinios lenkų gaunamos nuolatiniai—kasdien, kaip dienraštis išeinąs rytdienai. Tokių žinių pranešinėjimas yra šnipų darbas. Jei žinios teikiamos apie aviaciją, tai reikia manyti, kad jos plaukia taipogi ir apie visą mūsų kariuomenę."
O gal nei drąsa, nei šnipinėjimas. Būna dar ir toks dalykas, kaip provokacija. Todėl gali būti ir ta tyla, kad buvo pasielgta protingiausiai: nuvijo ir tyla. Nieko nematėm, nieko negirdėjom. O būtų pabandę numušti, tai visai neaišku, kaip toliau būtų Lietuvos - Lenkijos santykiai vystęsi.
Apie šnipinėjimą ne mano mintys, o citata. Cituojamas straipsnelis Karyje pompastiškas ir propagandinis. Britų konsulo pranešimas atrodo rimčiau Be jokios abejonės buvo įsakyta "provokacijoms nepasiduoti". Tai, kad skrido vienas lenkų naikintuvas akivaizdžiai rodo provokaciją. Lenkai tuo metu buvo nusiteikę itin karingai.
Tai koks mūsų lakūnas ir koks mūsų lėktuvas? Spėju, kad kol pakilo, jau ir pėdsakai lenko buvo ataušę, su oro sekimo tarnyba taikos metu buvo ne kas. Nebent pasieniečiai laiku užfiksavo ir spėjo pranešti, kas sunkiai įtikėtina.