Na taip - tikslas atkūrimo buvo ne tas. Bet, tiek padarius statant replikas (skraidančias!), atkurti, parodyti kiek įmanoma įdentiškas kabinas, keleivių saloną būtų buvęs visiškas mažmožis. Santykinai, turiu galvoje. Aviacijai neabejingai visuomenei būtų labai įdomu. O ir paprastam žiūrovui nepakenktų Čia - įdomi informacija. Ačiū Kirai .
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Turiu klausimą istorikams. Gal Saulius Štulas galėtų į tai atsakyti.
Filmo "Skrydis per Atlantą" epiloge teigiama, kad Berlincheno apylinkėse egzistavusioje koncentracijos stovykloje buvo nužudyta 43 000 žmonių. Ar tai tiesa? Ir ar tikrai filmo pabaigoje parodyti griuvėsiai yra tos koncentracijos stovyklos? Ar filmo kūrėjai buvo nuvykę į Barlineką?
Prisijungta: 2009 Sau 27 d., 14:48 Pranešimų: 1313
Ką gi - bandysim atsakyti iš eilės. Kadangi tuo muziejuje dar nedirbau, apie filmo maketus išklausinėjau Gintauto Pangonio. Tas pats WACO „vaidino“ ir Dariaus varžybų lėktuvą, ir geltonąjį Girėno - kad atrodytų skirtingai, buvo perdažytas, uždėti kiti ratai. Pasirodo, į muziejų buvo patekę abu, bet praktiškai likučiai. Gauti be ratų ir daugumos metalinių detalių ir mazgų. Padaryti, kad pakenčiamai atrodytų ir būtų pigu. Pavyzdžiui, Albatroso radiatorius išpjautas iš putplasčio ir nudažytas guašu. Drobė dažyta pigiais trupančiais ir dulkančiais, bet vietomis gerai į ją įkibusiais dažais. Vidaus konstrukcija kiek galima primityvesnė - nerviūros tiesiog išpjautos iš faneros pagal kontūrą. Viskas sukalta vinutėmis, bet neklijuota. Sako, pamatęs tokį darbą labai piktinosi Oškinis. Keletą metų pasimėtę buvo patrūniję, tad nuspręsta, kad nėra tokie vertingi, jog būtų verta rimtai restauruoti.
Dėl filmavimo „Lituanicos“ viduje - na, ten abu lakūnai buvo pakankamai susispaudę, taigi, sunkoka įsivaizduot, kokiu rakursu būtų įmanoma įsprausti kamerą, kad kas nors protinga matytųsi. Rodyti iš nugaros kaip „Bellancos“ nuotraukoje irgi neišeina - bakas. Nebent daryti dar vieną natūrinį kabinos maketą nuimamais šonais - bet irgi kažin, ar atrodytų natūraliai.
Atrodo, filmavimo grupė buvo nuvykus į Lenkiją ir filmavo tose vietose. Tačiau Berlincheno stovykla yra mįslė. Jokioj matytoj literatūroj stovyklų sąrašuose jos nėra minima, skirtingai nuo, pavyzdžiui, Stutthofo, kuris turbūt irgi nebuvo tarp didžiųjų. Gal turėta omenyje Klutzow-Stargard, kuri galėjo būt toje srityje? Šiaip ar taip, propagandinei filmo pabaigai tai buvo būtina, bet kas iš tikrųjų buvo prie Berlincheno, dar teks išsiaiškinti.
Dėl filmavimo „Lituanicos“ viduje - na, ten abu lakūnai buvo pakankamai susispaudę, taigi, sunkoka įsivaizduot, kokiu rakursu būtų įmanoma įsprausti kamerą, kad kas nors protinga matytųsi. Rodyti iš nugaros kaip „Bellancos“ nuotraukoje irgi neišeina - bakas. Nebent daryti dar vieną natūrinį kabinos maketą nuimamais šonais - bet irgi kažin, ar atrodytų natūraliai.
Ačiū, už įdomią informaciją. Replikoje - ne bakas, o skardos plokštė. Dėl gero vaizdo nufilmavimo buvo galima ją išimti arba kaip reikia apkarpyti, išlankstyti. Tačiau sutinku, kad tais laikais ir įrangos tokios nebuvo, kokia naudojasi šių laikų operatoriai. Ir suprantu tai, kad ne techninės detalės buvo filmo "vinimi".
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
sky76v rašė ...
Tačiau Berlincheno stovykla yra mįslė. Jokioj matytoj literatūroj stovyklų sąrašuose jos nėra minima, <...> kas iš tikrųjų buvo prie Berlincheno, dar teks išsiaiškinti.
Taip išeina, kad Berlinchene jokios koncentracijos stovyklos nebuvo. Taigi, nebuvo ir jokių ginkluotų sargybinių. O tai rimtas smūgis sąmokslo teorijai apie "Lituanikos" pašovimą. Juk pašovimo versijos pamatas ir yra tai, kad šaudė Berlincheno koncentracijos stovyklos sargybiniai.
Taip, Kirai, čia esminė informacija. Beje, kiek žiūrėjau - jokios info apie Berlineko (dabar) apylinkėse buvusias prievartos stovyklas neradau. Vadinasi, "sąmokslo teorija" atkrinta kaip nepagrįsta, nereali.
Įvedus Google "Barlinek oboz jencow" duoda šios stovyklos pavadinimą: Oflag II C Woldenberg, bet ji įkurta daug vėliau, negu skrido "Lituanica": pradėta statyti 1939, pilnai sukomplektuota 1941 metais. Dabar ten yra muziejus. Čia - jo www adresas: Oflag II C Woldenberg http://muzeum.dobiegniew.pl/index.php Ir, kaip aiškėja iš straipsnių, tai buvo darbo stovykla, kurioje daugmaž buvo laikomasi Ženevos Konvencijos reikalavimų karo belaisvių atžvilgiu. Gal todėl ir sunku apie ją ką surasti.
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Lietuvos televizija reklamuoja, kad šeštadienį liepos 16 vėl rodys filmą "Skrydis per Atlantą".
Paskaičiau keletą ankstesnių postų apie tai, kad filme mažai parodyta "Lituanikos". Ta proga galiu pasakyti, kad prieš keletą dienų į mano rankas pakliuvo videokasetė, kurioje 1988 m. "Lituanikos" replikos kūrėjas V.Kensgaila kalba apie replikos pastatymą ir kinofilmo filmavimą. Taigi jis teigė, kad filmas buvo sumanytas 2-jų serijų, kad pas režisierių R.Vabalą tos prifilmuotos medžiagos buvo likę dar daugiau kaip 4 valandoms, kad ne viskas ir nuo paties R.Vabalo priklausė. Todėl filmas buvo patrumpintas ir daug kas netilpo...