Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Rašytojas Vytautas Martinkus pristato istorinį romaną „Žemaičio garlėkys“
Rašytojų klubas (K.Sirvydo g. 6, Vilniuje) kviečia 2010 m. vasario 4 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. į Vytauto Martinkaus kūrybos vakarą su istoriniu romanu „Žemaičio garlėkys“. Knyga išleista 2009 m. gruodžio pabaigoje.
Vakaro vedėjas – literatūros kritikas Valentinas Sventickas. Dalyvaus literatūrologas prof. Petras Bražėnas, Lietuvos aviacijos istorikas Gytis Ramoška. Maloniai kviečiami visi lietuvių literatūros gerbėjai, aviacinė bendruomenė į susitikimą su autoriumi, kuris parašė įspūdingą istorinį romaną apie aviacijos pradininką Aleksandrą Griškevičių. Autoriui pavyko sukurti emocingą, įtaigų vieno žmogaus gyvenimo pasakojimą, kuris atskleidžia ir visos Lietuvos XIXa. gyvenimo detales, narplioja žmonių tarpusavio, šeimos santykius.
„A.Griškevičiaus gyvenimo verpetai taip įtraukia, jog neįmanoma atsiplėšti nuo knygos iki pat jos pabaigos. Autorius kruopščiai atskleidžia žmonių gyvenimą prieš 150 metų bei iškritusį iš visuomenės normų A.Griškevičiaus polėkį skristi, konstruoti skraidančius aparatus. Knyga stulbina įtaigumu, kalbos vaizdingumu, žadina protą, supažindina su mums brangiu Lietuvos istorijos laikotarpiu, išryškina garsią asmenybę. Linkėčiau šiai knygai ekrano, ji ir jos herojus to verti, o Vytautas Martinkus nusipelno premijos už titanišką darbą,“ – tokie pirmieji įspūdžiai perskaičius „Žemaičio garlėkį“ („Aviacijos pasaulio“ vyr. redaktorė Vilma Jankienė).
Susitinkame vasario 4 dieną 17.30 val. Rašytojų klube Vilniuje (K.Sirvydo g. 6, Vilnius). Nuobodu nebus! Renginys nemokamas. Atvykite su draugais. Čia galėsite įsigyti ir pristatomą knygą.
Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Ištraukos iš istorinio romano „Žemaičio garlėkys“:
„Rytoj rytą aš tau parodysiu, ką gali tavo arklių trejetas. Pakinkytas į mano aitvarą, jis skraidins virš laukų beveik du šimtus svarų mėsos ir kaulų! Tokį reginį tu gali matyti tik sapnuodamas: žmogus ne važiuoja žeme, ne plaukia vandeniu, o skrenda oru! Ateityje galbūt bus išleistas įstatymas, leidžiantis ar prisakantis žmogui skraidyti. Žmogus negali neskristi!”
...
Iš 1861 m. birželio 18 d. gubernijos įstaigoje įvykusio pašnekesio (su Aleksandru Griškevičiumi) protokolo:
„Kada jūs pirmą sykį pagalvojote, kad galite skraidyti kaip paukštis?“
„Neatsimenu. Gal kai perskaičiau „Vilniaus kurjerio“ numerį, kuriame buvo aprašytas anglo Hensono aparatas“.
„Ir jūs pritariate Hensonui?“
„Ne tik jam. Apie žmonių skraidymus rašoma pačiose seniausiose kinų ir indų knygose. Graikai turėjo Dedalą. Apie garlėkį, kaip jį įsivaizduoju, aš parašiau knygą“.
„Ar jums kartais neatrodo, kad galėtų skraidyti bet kokie daiktai. Štai, šita kėdė... stalas... rašalinė?“
„Norėčiau tikėti...“
„Kad ir jie skraido?“
„Norėčiau tikėti, kad, keičiantis sąlygoms, keičiasi daiktų savybės. Mano pastangos tereiškė, kad ieškau man reikalingų sąlygų. Garlėkys – toks pat daiktas, kaip ir tie, kuriuos esame įpratę laikyti sunkiais. Tačiau kitokiomis sąlygomis jie atgyja, tarsi besvoriais tampa...“
„Tai jūs tvirtinate, kad šita kėdė, šitas stalas... štai, šita rašalinė gali skraidyti“?
„Aitvaras daromas iš popieriaus ir medžio. Argi nėra įprasta manyti, kad abi tos medžiagos – sunkesnės už orą? Traukiant aitvarą tam tikru kampu prieš vėją, jis skrenda! Skraidymas yra dėsnis.“
„Atsakinėkite trumpiau: taip arba ne. Ar šita kėdė, šitas stalas, šita rašalinė gali skraidyti?“
„Taip!”
„Pagalvokite. Žiūrėkite. Štai imu šitą kėdę, pakeliu ją. Ar tai apie ją sakote?“
„Taip!“
„Žiūrėkite. Aš paleidžiu kėdę. Ji krinta.“
„Reikia tik kitokių sąlygų. Kitokių!
...
„Ar sakėte jūs, kad Rusijoje savižudžių daugėja ir daugės?“
„Taip, sakiau, nes mūsų imperijoje retas kas teturi tikslą, pakylantį aukščiau gerovės. Vis daugiau ir daugiau atsiras žmonių, kurie pasiges tokio tikslo, jie bus tokie jautrūs ir išdidūs, jog tik savyje ieškos tikslų, ir, aišku, nusivils, nes nė vieno žmogaus negali patenkinti jis pats kaip vienintelis tikslas, ir ims gerti arba kitaip išreikš savo apatiją ar panieką; gyvenimas atrodys beprasmis.“
...
Susitinkame vasario 4 dieną 17.30 val. Rašytojų klube Vilniuje (K.Sirvydo g. 6, Vilnius).
Nuobodu nebus! Renginys nemokamas. Čia galėsite įsigyti ir pristatomą knygą.
Vasario pradžioje Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai surengė tradicinį kasmetinį pokalbį apie 2009 metų lietuvių autorių knygas. Aktyvioje diskusijoje apie „Glamūro ideologiją ir knyga-įvykį“ mokslininkai išrinko 2009-aisiais išleistas knygas, pretenduojančias į Kūrybiškiausios knygos vardą. Tarp jų ir V.Martinkaus „Žemaičio garlėkys“.