Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Darom 2012 temoje kolega Kiras klausė:
Dar sudomino vienas dalykas. Obeliskai ir geležiniai propelerių kryžiai. Kokio laikmečio - prieškario ar jau atgavus nepriklausomybę po 1990 m.? Logiška būtų galvoti, kad prieškario. Bet iškilo kai kurių abejonių: 1. Visi obeliskai vienodi, nors laidojimo laikotarpis apie 20 metų - nuo 1920 iki 1939. 2. Lakūnas A.Kostkus miręs ir palaidotas 1999 m. - t.y. jau šiais laikais, o obeliskas tip-top toks pat. 3. K.Smetonos, kuris palaidotas Užulėnyje, antkapinis propeleris medinis ir nėra jokio obelisko. 4. Galiu patvirtinti, kad ant J.Vilkaičio kapo Bartininkuose irgi buvo medinis propelerio kryžius, kuris buvo pakeistas kai papuvo.
Tai kaip čia yra?
Sunku pasakyti kodėl K.Smetonos propeleris medinukas, tačiau tas modelis kurį matome dabar ant daugumos mums žinomų kapų (pvz. A.Kostkaus) tikrai yra anuometinis. Įdedu vieną neryškią foto, kuri daryta Karmelitų kapinėse tarpukariu:
Sunku pasakyti kaip buvo perkeliant kapus. Galbūt buvo perkelti tie patys obeliskai su prop. Galbūt buvo gaminami nauji. A.Kostkaus atveju tai aišku, kad buvo pagaminta "replika". Juozas minėjo, kad jam dar teko matyti obelisko formas kažkur Aleksote besimėtančias.
Atgavus Nepriklausomybę grupei entuziastų kilo idėja suremontuoti avarinius lakūnų antkapius. Pradėjus remontuoti, paaiškėjo, kad jie yra suirę ir remontuojant betoninę piramidę ji skaidosi, kryžiai-propeleriai sukorodavę arba sulaužyti. Todėl buvo pagamintos formos ir išlieti naujos betoninės piramidės, o ,,Centrolito" gamykloje nauji ketaus kryžiai. Naujai buvo pagamintos marmurinės lentos ir pagal galimybes buvo atkurtos keraminės nuotraukos. Paminklo apačioje esantio stačiakampė lenta su kalaviju ir sparneliai buvo nuimta nuo geriausiai išlikusio paminklo ir panaudota kaip forma kitiems liejiniams. Keletas tokiu lentų yra saugoma D.Dariaus ir S.Girėno aerodrome. Dim.mjr. A.Kostkus žinojo apie lakūnų paminklų atkūrimą ir jų gamybos metu užsisakė sau lakūnišką paminklą. Laikė pas save namuose kieme iki mirties, o vėliau paminklas pastatytas ant kapo.
Nelengva patikėti, tačiau pagaliau turime restauruotą, informacine granitine plyta praturtintą, Boriso Rudnevo antkapinį paminklą A. Šančių karių kapinėse. Fotografuota šiandien (2014-11-22) - likus kelioms dienoms iki oficialaus šio paminklo atidengimo
Tekstas ant granitinės plytos išdėstytas trimis kalbomis: lietuvių, rusų ir anglų.
Raudonu kryžiuku "X" pažymėta paminklo perkėlimo vieta
Daugiau kaip 40 metų užtrukusią Rudnevo paminklo "tremtį" (rytiniame kapinių pakraštyje) žymi tik maža apsnigta žaliaskarė...
Ačiū už reportažą. Restauruotas paminklas atrodo labai gerai - lyginant su nuotraukomis, kurias buvote įkėlęs prieš du metus, vos galima atpažinti.
Gerbiamas Sauliau, man būtų įdomu išgirsti apie patį procesą, t.y. kaip sekėsi bendradarbiauti su Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, ar ilgai užtruko visokie derinmai, kas restauravo paminklą ir pan.
Programa - "Dėl bendro Lietuvos ir Rusijos aviacinio paveldo išsaugojimo"- A. Šančių karių kapinėse pasiekė baigiamąją fazę.
Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo Kauno m. savivaldybės administracijos dir. pavaduotojas Jonas Jučas, Kultūros paveldo skyriaus, Lietuvos aviacijos muziejaus, Afganistano karo dalyvių asociacijos, Kauno aviacijos veteranų sąjungos atstovai, svečiai iš Rusijos ir Prancūzijos. Renginį organizavo VšĮ „Karo paveldo institutas“ (projekto vadovas Jurijus Trakšelis) bei Kauno m. Kultūros paveldo sk. pavaduotojas Zenonas Girčys.
Svečių iš Rusijos ir Prancūzijos bendra foto Gėlės buvo padėtos prie Dariaus ir Girėno, "Motinos tėvynės", Rimanto Stankevičiaus bei prie Afganistano kare ir kituose kariniuose konfliktuose žuvusiems lietuviams memorealinės lentos. P.S. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Orinta Leiputė