Garbės ženklui „Plieno sparnai“ - 85

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 07 d., 00:32  


Prieš 85 metus, 1932 m. balandžio 7 d. Įsakymui Kariuomenei Nr. 24 buvo patvirtintas „Plieno sparnų“ garbės ženklo statutas. Idėja įsteigti atskirą ženklą, skirtą įvertinti pasižymėjusius karo lakūnus kilo kpt. Jonui Pyragiui pamačius karo aviacijos dešimtmečio jubiliejui paminėti skirtos knygos „Mūsų sparnai“ viršelį, kurio autorius kpt. Jonas Špokevičius. Viršelyje buvo pavaizduoti iš metalinių plokštelių kniedėmis sujungti sparnai, kylantys į viršų, kurių šone - baltas Vyčio kryžius. Šiems stilizuotiems sparnams kpt. J. Pyragius davė pavadinimą – „Plieno sparnai“.
„Plieno sparnų“ garbės ženklu 1932-1940 m. pagal paskutinius duomenis buvo apdovanoti nemažiau kaip 135 asmenys ir plius 7, kurių apdovanojimo faktas nėra 100 procentų patvirtintas. Vidutiniškai per metus buvo apdovanojami penki lakūnai, tik 1932 m. kai ženklas buvo įsteigtas apdovanota 27. Bet tai galima paaiškinti noru įvertinti per 13 metų susikaupusį didelį kiekį Lietuvos karo aviacijai nusipelniusių karo lakūnų. Antrąja išimtimi tapo lemtingi 1940 m., per kuriuos apdovanota 33 nusipelnę lakūnai, tačiau tokį masinį apdovanojimą galima nesunkiai suprasti žinant sudėtingą tiek vidaus, tiek išorės Lietuvos politinę padėtį. Ženklu buvo apdovanojami ir žymūs užsienio šalių aviatoriai. Saikingai apdovanojant „Plieno sparnų“ garbės ženklas užsitarnavo prestižinio apdovanojimo vardą, o lakūnas pažymėtas šiuo ženklu buvo gerbiamas ne vien Lietuvoje.
1993 m. tęsiant tradicijas buvo atkurtas „Plieno sparnų“ garbės ženklas pagal tarpukarinio aprašymus ir teikimas nusipelniusiems Karinių oro pajėgų lakūnams.
Svetainės administracija parengė visų 1932 m. - 2007 m. apdovanotų asmenų biografijas, taip pat trumpą Lietuvos karo aviacijos garbės ženklo "Plieno sparnai" įsteigimo, gaminimo ir apdovanojimo istoriją. Viską rasite žemiau esančioje nuorodoje.

PLIENO SPARNAI


     

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis