Amerikos lietuvių aeroklubui - 50

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 09 d., 13:08  

Prieš 50 metų, 1967 m. balandžio 9 d. Čikagoje įsteigtas Amerikos lietuvių aero klubas. Pagrindiniai steigėjai V. Peseckas, E. Jasiūnas ir M. Jakaitis. Klubo pirmininkas Vytautas Peseckas. Klubo nariai aktyviai skraidė, taip pat pradėjo rinkti ir fiksuoti Lietuvos aviatorių prisiminimus, bei leisti aviacijos metraštį "Plieno Sparnai". Klubas gyvavo iki 1977 m.

     

Garbės ženklui „Plieno sparnai“ - 85

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 07 d., 00:32  


Prieš 85 metus, 1932 m. balandžio 7 d. Įsakymui Kariuomenei Nr. 24 buvo patvirtintas „Plieno sparnų“ garbės ženklo statutas. Idėja įsteigti atskirą ženklą, skirtą įvertinti pasižymėjusius karo lakūnus kilo kpt. Jonui Pyragiui pamačius karo aviacijos dešimtmečio jubiliejui paminėti skirtos knygos „Mūsų sparnai“ viršelį, kurio autorius kpt. Jonas Špokevičius. Viršelyje buvo pavaizduoti iš metalinių plokštelių kniedėmis sujungti sparnai, kylantys į viršų, kurių šone - baltas Vyčio kryžius. Šiems stilizuotiems sparnams kpt. J. Pyragius davė pavadinimą – „Plieno sparnai“.
„Plieno sparnų“ garbės ženklu 1932-1940 m. pagal paskutinius duomenis buvo apdovanoti nemažiau kaip 135 asmenys ir plius 7, kurių apdovanojimo faktas nėra 100 procentų patvirtintas. Vidutiniškai per metus buvo apdovanojami penki lakūnai, tik 1932 m. kai ženklas buvo įsteigtas apdovanota 27. Bet tai galima paaiškinti noru įvertinti per 13 metų susikaupusį didelį kiekį Lietuvos karo aviacijai nusipelniusių karo lakūnų. Antrąja išimtimi tapo lemtingi 1940 m., per kuriuos apdovanota 33 nusipelnę lakūnai, tačiau tokį masinį apdovanojimą galima nesunkiai suprasti žinant sudėtingą tiek vidaus, tiek išorės Lietuvos politinę padėtį. Ženklu buvo apdovanojami ir žymūs užsienio šalių aviatoriai. Saikingai apdovanojant „Plieno sparnų“ garbės ženklas užsitarnavo prestižinio apdovanojimo vardą, o lakūnas pažymėtas šiuo ženklu buvo gerbiamas ne vien Lietuvoje.
1993 m. tęsiant tradicijas buvo atkurtas „Plieno sparnų“ garbės ženklas pagal tarpukarinio aprašymus ir teikimas nusipelniusiems Karinių oro pajėgų lakūnams.
Svetainės administracija parengė visų 1932 m. - 2007 m. apdovanotų asmenų biografijas, taip pat trumpą Lietuvos karo aviacijos garbės ženklo "Plieno sparnai" įsteigimo, gaminimo ir apdovanojimo istoriją. Viską rasite žemiau esančioje nuorodoje.

PLIENO SPARNAI


     

Nugriautas istorinis LAK angaras

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 05 d., 12:29  

Istorinis Lietuvos Aeroklubo angaras prie S. Dariaus ir S. Girėno gatvės Kaune, Valstybės saugomas nekilnojamosios kultūros paveldas - NUGRIAUTAS
PLAČIAU DISKUSIJOSE
     

Kovo 11-oji

Nerijus Korbutas 2017 kovo 11 d., 04:23  
Sveikiname su Kovo 11-ąja,
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena!
     

Vasario 16-oji

Nerijus Korbutas 2017 vasario 16 d., 08:24  

Sveikiname su Vasario 16-ąja – Lietuvos valstybės atkūrimo diena!     

Atkurtoms Karinėms Oro Pajėgoms - 25!

Nerijus Korbutas 2017 sausio 02 d., 17:15  

1992 m. sausio 2 d. atkurta Krašto apsaugos tarnybos Aviacijos tarnyba, kurios viršininku paskirtas plk. ltn. Zenonas Vegelevičius. Gegužės 21 d. krašto apsaugos ministro įsakymu KAM Aviacijos tarnybos viršininkui pavesta organizuoti skraidymo aparatų skrydžių LR oro erdvėje kontrolę. Balandžio 27 d. įkurta Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba. Birželio 12 d. pirmasis Karinių oro pajėgų lėktuvas, pažymėtas lietuviškais ženklais. Ši diena laikoma Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės diena. 1996 m. sausio 24 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė pavedė Karinėms oro pajėgoms organizuoti ir vykdyti aviacinius paieškos ir gelbėjimo darbus. 1998 m. balandžio 16 d. Estijos, Latvijos ir Lietuvos Respublikų Vyriausybės sudarė sutartį dėl Baltijos oro erdvės stebėjimo ir valdymo sistemos (BALTNET) sukūrimo. 2000 m. birželio 6 d. atidarytas Regioninis oro erdvės stebėjimo koordinavimo centras (Karmėlavoje, Kauno r.). Rugsėjo 1 d. įkurtas Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas. 2004 m. spalio 1 d. veiklą pradėjo Karinių oro pajėgų Ginkluotės ir technikos remonto depo. Liepos 23 d. KOP lakūnai su lėktuvais L-39ZA Lietuvos Respublikos oro erdvėje pradėjo vykdyti oro policijos funkcijas. Greitojo reagavimo budėjimai vyko iki 2004-07-09. 2004 m. Lietuvai tapus NATO nare, Zoknių aerodrome dislokuojami besikeičiantys NATO šalių naikintuvai, vykdantys oro policijos funkcijas Baltijos šalių oro erdvėje. Tais pačiais metais oro erdvės stebėjimui įsigyti vokiški trimačiai vidutinio nuotolio radarai TRML-3D. 2006 m. birželio 23 d. Lietuvos kariuomenė ir Italijos firma "Alenia Aeronautica" pasirašė sutartį dėl trijų taktinių transporto lėktuvų C-27J „Spartan", skirtų Karinėms oro pajėgoms įsigijimo. Spalio 12 d. Estijos, Latvijos ir Lietuvos kariuomenių vadai pasirašė susitarimą dėl bendro Oro erdvės valdymo ir pranešimų centro (CRC) steigimo Karmėlavoje. 2015 m. birželio 2 d. į Lietuvą atskrido pirmasis iš trijų naujųjų Lietuvos kariuomenės įsigytų paieškos ir gelbėjimo Eurocopter AS365N3+ Dauphin sraigtasparnių (matote fotografijoje)
Didžiuokimės!

(Informacija iš lietuvoskariuomene.lt , foto šaltinis: wikipedia)
     

Su Naujaisiais 2017 !

Nerijus Korbutas 2016 gruodžio 31 d., 18:26  

Su Naujaisiais metais!

SVETAINĖS ADMINISTRACIJA
     

Su šv. Kalėdomis!

Nerijus Korbutas 2016 gruodžio 24 d., 13:59  

Linksmų šv. Kalėdų!

SVETAINĖS ADMINISTRACIJA
     

Metams baigiantis ...

Nerijus Korbutas 2016 gruodžio 10 d., 23:43  

Cepelino namas, dirižablio namas - taip jį vadindavo to meto kauniečiai. Ši virtuali paroda papasakos jums apie šio milžiniško pastato, pastatyto prieš 100 metų - 1916 m., Kauno pakraštyje, greta tuomečio Žagariškių kaimo, istoriją. Nėra abejonių - pastatas savo didybe gniaužė kvapą ne tik, iš provincijos Nepriklausomybės aušroje atvykusiems savanoriams, bet ir patiems miestiečiams.
Šia virtualia paroda norime papasakoti šio pastato istoriją, bei pabandyti jus įtikinti, kad tai ne tik statinys, bet ir gyva mūsų istorijos dalis. Juk tai ir bene pirmieji "cepelinų" skrydžiai Lietuvoje, o nuo 1919 m. - pirmieji mūsų lakūnai, pirmieji lėktuvai, Nepriklausomybės kovos, čia gimė pirmieji DOBI, čia brendo A.Gustaičio vizija, čia kūrėsi aviacijos dirbtuvės, čia liūdėta, ir čia švęsta.
Džiugu, kad Kauno aerodromas pergyvenęs karus, sovietmetį, urbanizaciją, visgi, sugebėjo mums išsaugoti mažytę dalelę, to kas mena šį "cepelino namą" - grindinio plytelių fragmentus. Lankydamiesi Kauno S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome turite galimybę jas rasti, ant jų atsistoti, ir mintimis nusikelti į tuos laikus, apie kuriuos ir pasakojame, šioje, virtualioje parodoje. Malonių atradimų!

DIRIŽABLIO ANGARUI KAUNE - 100


     

Mums 8-eri!

Nerijus Korbutas 2016 lapkričio 22 d., 21:39  Kaip ir kasmet - lapkričio 23 d. mes jus sveikiname su Lietuvos Kariuomenės diena ir švenčiame savo gimtadienį.
Šįkart jau 8-ą.
Ačiū, kad esate, skaitote, klausiate, domitės. Šia proga parengėme jums nedidelę, bet tikimės, įdomią virtualią parodą, pasakojančią apie civilinę susisiekimo aviaciją Lietuvoje 1921 - 1940 metais. Sritis dar labai mažai tyrinėta, ir galbūt, šios kelios fotografijos kažkam iš jūsų pažadins norą į šitą sritį pažvelgti giliau. Malonių atradimų!
Virtuali paroda "Civilinė aviacija Lietuvoje 1921 - 1940 m"
     
Eiti į puslapį   <<        >>  

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis