75-osios br. gen. inž. A.Gustaičio nužudymo metinės

Nerijus Korbutas 2016 spalio 16 d., 00:40  
75 metai praėjo nuo tamsios 1941 m. spalio 16 nakties, kuomet Maskvos kalėjimo požemiuose, nuo budelio rankos nutrūko Antano Gustaičio gyvenimo styga.

Br. gen. inž. Antanas Gustaitis - Lietuvos kariuomenės savanoris, karo lakūnas, ANBO konstruktorius, Lietuvos karo aviacijos ir jos pramonės kūrėjas.

Neilgas, bet labai prasmingas, šio tikro Lietuvos sūnaus gyvenimas. Paskyręs gyvenimą savo Tėvynei, suteikęs Jai Sparnus, kaip ir daugelis anuometės Lietuvos kūrėjų - tapo sovietinio teroro auka.

Akronimas ANBO - ne tik užrašas ar raidės, žyminčios Antano Gustaičio kurtus lėktuvus, šiandienoje tai ir pasididžiavimo savo istorija simbolis, vienas ryškiųjų tarpukario Lietuvos ženklų. Didžiuokimės tuo!

Minėdami šią liūdną sukaktį baigiame skelbti A.Gustaičio bylą. Šiandien paskelbėme paskutiniuosius dokumentus - Pažymą apie nuosprendžio A.Gustaičiui įvykdymą, bei LR Aukščiausiojo teismo A.Gustaičio reabilitavimo pažymėjimą.
Viską rasite A.GUSTAIČIO PUSLAPYJE.

O darbo buvo išties nemažai, istorija trumpai tokia:

2014 m. rudenį Lietuvoje viešėjo JAV gyvenanti brigados generolo A. Gustaičio dukra Rasa Gustaitis. Po vizito tarp R.Gustaitis ir VšĮ Plieno sparnai komandos užsimezgė bendravimas. Iškilo klausimas apie Antano Gustaičio bylą. Byla saugoma Lietuvos Ypatingame archyve, tad ją pasiekti neiškilo jokių problemų, tačiau, byloje esanti medžiaga yra rusų kalba, ir daliai jaunesnių žmonių nėra suprantama. Teko išversti į lietuvių kalbą. Darbas pasirodė ne toks ir paprastas - daug kur sunkiai įskaitomi ranka rašyti įrašai, pareigybių, struktūrų santrumpos ir t.t. Šį milžinišką darbą atliko mūsų komandos narys Gintautas Kačergius, nuoširdi padėka kolegai nuo visos komandos!

Ši byla yra chrestomatinis pavyzdys kaip brutaliai buvo susidorojama su Lietuvą kūrusiais ir atsisakiusiais prisitaikyti prie okupacinio rėžimo žmonėmis. Tikimės, ji bus įdomi istorikams, studentams ir visiems Lietuvos istorija besidomintiems žmonėms!


Pagarbiai, Svetainės komanda

     

A.Gustaičio reabilitacija

Nerijus Korbutas 2016 rugsėjo 29 d., 01:33  
1991 m. J.Balčiūnas rašė:

"1988 m. balandžio 26 d. ASF vardu parašėme TSRS generaliniam prokurorui raštą dėl A. Gustaičio bylos peržiūrėjimo ir reabilitavimo. Jį pasirašė V. Žemkalnis, V. Ašmenskas, A. Gamziukas ir J. Balčiūnas. Rezultatų teko laukti ilgokai, o apie raštą net keletą kartų priminti. Pagaliau bylą atsiuntė į Vilnių ir priimti nuosprendį pavedė Lietuvos prokuratūrai.
Tik atkūrus Nepriklausomą Lietuvos Respubliką, 1990 m. balandžio 26 d. Aukščiausias teismas A. Gustaitį reabilitavo."


Šiandien, visi norintys gali susipažinti su visais reabilitacijos dokumentais, kuriuos skelbiame svetainėje:


PUSLAPYJE: A.GUSTAIČIO REABILITACIJA

     

ANBO-II pristatymas visuomenei

Nerijus Korbutas 2016 rugpjūčio 18 d., 01:41  Rugpjūčio 20 dieną, Karmėlavos aerouoste būsite pirmieji gyvai išvydę atstatytą ANBO-II!
Plačiau Kaunas Airport facebook profilyje
     

A.Gustaičio baudžiamosios bylos vertimas. 6 d.

Nerijus Korbutas 2016 liepos 07 d., 01:04  
Ištrauka iš A.Gustaičio teismo nuosprendžio 1941 liepos 7 d.:

"Išdėstytu pagrindu ir vadovaujantis RSFSR BTK3 319 ir 320 straipsniais SSSR Aukščiausiojo Teismo Karinė Kolegija nuteisė Gustaitį Antaną Kazimirovičių aukščiausia bausme – sušaudyti, konfiskuojant turtą. Nuosprendis galutinis ir neskundžiamas"

Nuosprendis Lietuviškų Sparnų Kūrėjui Antanui Gustaičiui paskelbtas lygiai prieš 75 metus... O po jo, iki bausmės įvykdymo, dar ilgi, kančios, beprasmiško laukimo, o galbūt mažos vilties mėnesiai. Kas besužinos...
Skelbiame svarbiausius šios bylos dokumentus: Nutarimą dėl kaltinimo, kaltinamąją išvadą ir nuosprendį.
Visus dokumentus rasite šiame puslapyje:

Brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamoji byla.

Kaip ir minėjome ankščiau, tuo mūsų darbas nesibaigia. Likusią vasaros dalį ir rugsėjį skelbsime A.Gustaičio reabilitacijos dokumentus, o spalio mėnesį, minėdami br. gen. inž. ANBO kūrėjo A.Gustaičio 75-ąsias nužudymo metines, visą bylą ir jos vertimą publikuosime atskirame e-leidinyje. Sekite naujienas!


     

A.Gustaičio baudžiamosios bylos vertimas. 5 d.

Nerijus Korbutas 2016 birželio 26 d., 20:44  
2015 m. VšĮ Plieno Sparnai komanda iš Lietuvos ypatingojo archyvo nusikopijavo ir išvertė br. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamąją bylą Nr. 1966, kurią, dalimis, šioje svetainėje pradėjome skelbti šių metų kovo 4 d. Šiandien skelbiame priešpaskutinius dokumentus iš bylos, t.y. - 1941 m. gegužės 7 ir 31 dienų nutarimai dėl A.Gustaičio tardymo pratęsimo, bei 1941 m. birželio 24 ir 25 dienų A.Gustaičio tardymo protokolai. Liepos mėnesį įkelsime paskutinius ir pagrindinius bylos dokumentus - Kaltinamąją išvadą ir Teismas su Nuosprendžiu.
Tačiau, tuo mūsų darbas nesibaigs. Likusią vasaros dalį ir rugsėjį skelbsime A.Gustaičio reabilitacijos dokumentus, o spalio mėnesį, minėdami br. gen. inž. ANBO kūrėjo A.Gustaičio 75-ąsias nužudymo metines visą bylą ir jos vertimą publikuosime atskirame e-leidinyje. Sekite naujienas!
Visus dokumentus rasite šiame puslapyje:

Brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamoji byla.


     

Nida. Birželio 18 d.

Nerijus Korbutas 2016 birželio 13 d., 14:19       

J.Dobkevičiaus 90-osios žūties metinės

Nerijus Korbutas 2016 birželio 08 d., 19:03  
Minime Nepriklausomybės kovų dalyvio, karo lakūno, talentingo konstruktoriaus av. vyr. ltn. Jurgio Dobkevičiaus 90-ąsias žūties metines. Kviečiame aplankyti J.Dobkevičiaus puslapį, peržiūrėti albumus, perskaityti straipsnius.
     

Savaitgalis su Aviacija! Gegužės 28 d. Kaune

Nerijus Korbutas 2016 gegužės 22 d., 20:17  


     

A.Gustaičio baudžiamosios bylos vertimas. 4 dalis.

Nerijus Korbutas 2016 gegužės 02 d., 12:48  
Toliau skelbiame į lietuvių kalbą išverstą Lietuvos karo aviacijos viršininko brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamąją bylą. Kviečiame susipažinti su naujai įkeltais dokumentais.
Šį kartą parengėme 1941 m. balandžio 30 d. ir gegužės 19 d. A.Gustaičio, bei 1941 m. gegužės 2 d. J.Šarausko tardymo protokolus. Visus dokumentus rasite šiame puslapyje:

Brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamoji byla.


     

B.Oškinio sklandytuvui BrO-3 - 80 metų!

Nerijus Korbutas 2016 balandžio 18 d., 21:21  

Prieš 80 metų, 1936 m. balandžio 19 d. Kauno aerodrome atlikti pirmieji BrO-3 skrydžiai. Sklandytuvą bandė pats konstruktorius Bronius Oškinis. Iš pradžių du kartus paskrido neaukštai, išsviestas guminiu lynu (amortizatoriumi), paskui lėktuvas išvilko į 900 m aukštį. Kai Oškinis įtikino, kad sklandytuvas pavaldus ir pakankamai pastovus, surietė ir keletą akrobatinių figūrų. Pabandė sklęsti didesniu greičiu, įsibėgėdamas iki 150 km/val., įsitikino, kad jokių pavojingų virpesių nekyla. Normalus geriausios sklendimo kokybės greitis buvo apie 60 km/val. Konstruktorius liko patenkintas, kad sklandytuvas visiškai atitiko į jį dėtas viltis. Plačiau apie B.Oškinio sklandytuvus BrO-3 "Pūkas" pastatytą 1936m., bei BrO-3 "Aras" ir "Giriūnas" pastatytus 1937 m. skaitykite VGC.LT
     
Eiti į puslapį   <<        >>  

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis