Metams baigiantis ...

Nerijus Korbutas 2016 gruodžio 10 d., 23:43  

Cepelino namas, dirižablio namas - taip jį vadindavo to meto kauniečiai. Ši virtuali paroda papasakos jums apie šio milžiniško pastato, pastatyto prieš 100 metų - 1916 m., Kauno pakraštyje, greta tuomečio Žagariškių kaimo, istoriją. Nėra abejonių - pastatas savo didybe gniaužė kvapą ne tik, iš provincijos Nepriklausomybės aušroje atvykusiems savanoriams, bet ir patiems miestiečiams.
Šia virtualia paroda norime papasakoti šio pastato istoriją, bei pabandyti jus įtikinti, kad tai ne tik statinys, bet ir gyva mūsų istorijos dalis. Juk tai ir bene pirmieji "cepelinų" skrydžiai Lietuvoje, o nuo 1919 m. - pirmieji mūsų lakūnai, pirmieji lėktuvai, Nepriklausomybės kovos, čia gimė pirmieji DOBI, čia brendo A.Gustaičio vizija, čia kūrėsi aviacijos dirbtuvės, čia liūdėta, ir čia švęsta.
Džiugu, kad Kauno aerodromas pergyvenęs karus, sovietmetį, urbanizaciją, visgi, sugebėjo mums išsaugoti mažytę dalelę, to kas mena šį "cepelino namą" - grindinio plytelių fragmentus. Lankydamiesi Kauno S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome turite galimybę jas rasti, ant jų atsistoti, ir mintimis nusikelti į tuos laikus, apie kuriuos ir pasakojame, šioje, virtualioje parodoje. Malonių atradimų!

DIRIŽABLIO ANGARUI KAUNE - 100


     

Mums 8-eri!

Nerijus Korbutas 2016 lapkričio 22 d., 21:39  Kaip ir kasmet - lapkričio 23 d. mes jus sveikiname su Lietuvos Kariuomenės diena ir švenčiame savo gimtadienį.
Šįkart jau 8-ą.
Ačiū, kad esate, skaitote, klausiate, domitės. Šia proga parengėme jums nedidelę, bet tikimės, įdomią virtualią parodą, pasakojančią apie civilinę susisiekimo aviaciją Lietuvoje 1921 - 1940 metais. Sritis dar labai mažai tyrinėta, ir galbūt, šios kelios fotografijos kažkam iš jūsų pažadins norą į šitą sritį pažvelgti giliau. Malonių atradimų!
Virtuali paroda "Civilinė aviacija Lietuvoje 1921 - 1940 m"
     

Sklandytuvui PAGY - 80 metų!

Nerijus Korbutas 2016 lapkričio 14 d., 22:50  

Prieš 80 metų, 1936 m. lapkričio 15 d. Nidoje buvo išbandytas, konstruktorių A.Paknio ir A.Gyso suprojektuotas ir pastatytas, pirmasis lietuviškas dvivietis sklandytuvas P- 2 "PAGY"
KVIEČIAME PRISIMINTI (NUORODA Į VGC.LT)
     

Antaninai Liorentaitei 120!

Nerijus Korbutas 2016 lapkričio 11 d., 00:35  

Minime, 120-ąsias, pirmosios Lietuvos lakūnės ir parašiutininkės Antaninos Liorentaitės gimimo metines. Maloniai kviečiame susipažinti ar prisiminti šią nepaprastą asmenybę, aukso raidėmis įrašytą mūsų aviacijos istorijoje.
     

ANBO-II pakilo!

Nerijus Korbutas 2016 spalio 19 d., 00:06  (Foto: A.Vaicekausko)


2016 m. spalio 18 d. Pociūnų aerodrome išbandytas naujasis ANBO-II. Pilotavo aviakonstruktorius Rolandas Kalinauskas. Nuoširdūs sveikinimai!
Karščiausios naujienos ir komentarai ČIA
     

75-osios br. gen. inž. A.Gustaičio nužudymo metinės

Nerijus Korbutas 2016 spalio 16 d., 00:40  
75 metai praėjo nuo tamsios 1941 m. spalio 16 nakties, kuomet Maskvos kalėjimo požemiuose, nuo budelio rankos nutrūko Antano Gustaičio gyvenimo styga.

Br. gen. inž. Antanas Gustaitis - Lietuvos kariuomenės savanoris, karo lakūnas, ANBO konstruktorius, Lietuvos karo aviacijos ir jos pramonės kūrėjas.

Neilgas, bet labai prasmingas, šio tikro Lietuvos sūnaus gyvenimas. Paskyręs gyvenimą savo Tėvynei, suteikęs Jai Sparnus, kaip ir daugelis anuometės Lietuvos kūrėjų - tapo sovietinio teroro auka.

Akronimas ANBO - ne tik užrašas ar raidės, žyminčios Antano Gustaičio kurtus lėktuvus, šiandienoje tai ir pasididžiavimo savo istorija simbolis, vienas ryškiųjų tarpukario Lietuvos ženklų. Didžiuokimės tuo!

Minėdami šią liūdną sukaktį baigiame skelbti A.Gustaičio bylą. Šiandien paskelbėme paskutiniuosius dokumentus - Pažymą apie nuosprendžio A.Gustaičiui įvykdymą, bei LR Aukščiausiojo teismo A.Gustaičio reabilitavimo pažymėjimą.
Viską rasite A.GUSTAIČIO PUSLAPYJE.

O darbo buvo išties nemažai, istorija trumpai tokia:

2014 m. rudenį Lietuvoje viešėjo JAV gyvenanti brigados generolo A. Gustaičio dukra Rasa Gustaitis. Po vizito tarp R.Gustaitis ir VšĮ Plieno sparnai komandos užsimezgė bendravimas. Iškilo klausimas apie Antano Gustaičio bylą. Byla saugoma Lietuvos Ypatingame archyve, tad ją pasiekti neiškilo jokių problemų, tačiau, byloje esanti medžiaga yra rusų kalba, ir daliai jaunesnių žmonių nėra suprantama. Teko išversti į lietuvių kalbą. Darbas pasirodė ne toks ir paprastas - daug kur sunkiai įskaitomi ranka rašyti įrašai, pareigybių, struktūrų santrumpos ir t.t. Šį milžinišką darbą atliko mūsų komandos narys Gintautas Kačergius, nuoširdi padėka kolegai nuo visos komandos!

Ši byla yra chrestomatinis pavyzdys kaip brutaliai buvo susidorojama su Lietuvą kūrusiais ir atsisakiusiais prisitaikyti prie okupacinio rėžimo žmonėmis. Tikimės, ji bus įdomi istorikams, studentams ir visiems Lietuvos istorija besidomintiems žmonėms!


Pagarbiai, Svetainės komanda

     

A.Gustaičio reabilitacija

Nerijus Korbutas 2016 rugsėjo 29 d., 01:33  
1991 m. J.Balčiūnas rašė:

"1988 m. balandžio 26 d. ASF vardu parašėme TSRS generaliniam prokurorui raštą dėl A. Gustaičio bylos peržiūrėjimo ir reabilitavimo. Jį pasirašė V. Žemkalnis, V. Ašmenskas, A. Gamziukas ir J. Balčiūnas. Rezultatų teko laukti ilgokai, o apie raštą net keletą kartų priminti. Pagaliau bylą atsiuntė į Vilnių ir priimti nuosprendį pavedė Lietuvos prokuratūrai.
Tik atkūrus Nepriklausomą Lietuvos Respubliką, 1990 m. balandžio 26 d. Aukščiausias teismas A. Gustaitį reabilitavo."


Šiandien, visi norintys gali susipažinti su visais reabilitacijos dokumentais, kuriuos skelbiame svetainėje:


PUSLAPYJE: A.GUSTAIČIO REABILITACIJA

     

ANBO-II pristatymas visuomenei

Nerijus Korbutas 2016 rugpjūčio 18 d., 01:41  Rugpjūčio 20 dieną, Karmėlavos aerouoste būsite pirmieji gyvai išvydę atstatytą ANBO-II!
Plačiau Kaunas Airport facebook profilyje
     

A.Gustaičio baudžiamosios bylos vertimas. 6 d.

Nerijus Korbutas 2016 liepos 07 d., 01:04  
Ištrauka iš A.Gustaičio teismo nuosprendžio 1941 liepos 7 d.:

"Išdėstytu pagrindu ir vadovaujantis RSFSR BTK3 319 ir 320 straipsniais SSSR Aukščiausiojo Teismo Karinė Kolegija nuteisė Gustaitį Antaną Kazimirovičių aukščiausia bausme – sušaudyti, konfiskuojant turtą. Nuosprendis galutinis ir neskundžiamas"

Nuosprendis Lietuviškų Sparnų Kūrėjui Antanui Gustaičiui paskelbtas lygiai prieš 75 metus... O po jo, iki bausmės įvykdymo, dar ilgi, kančios, beprasmiško laukimo, o galbūt mažos vilties mėnesiai. Kas besužinos...
Skelbiame svarbiausius šios bylos dokumentus: Nutarimą dėl kaltinimo, kaltinamąją išvadą ir nuosprendį.
Visus dokumentus rasite šiame puslapyje:

Brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamoji byla.

Kaip ir minėjome ankščiau, tuo mūsų darbas nesibaigia. Likusią vasaros dalį ir rugsėjį skelbsime A.Gustaičio reabilitacijos dokumentus, o spalio mėnesį, minėdami br. gen. inž. ANBO kūrėjo A.Gustaičio 75-ąsias nužudymo metines, visą bylą ir jos vertimą publikuosime atskirame e-leidinyje. Sekite naujienas!


     

A.Gustaičio baudžiamosios bylos vertimas. 5 d.

Nerijus Korbutas 2016 birželio 26 d., 20:44  
2015 m. VšĮ Plieno Sparnai komanda iš Lietuvos ypatingojo archyvo nusikopijavo ir išvertė br. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamąją bylą Nr. 1966, kurią, dalimis, šioje svetainėje pradėjome skelbti šių metų kovo 4 d. Šiandien skelbiame priešpaskutinius dokumentus iš bylos, t.y. - 1941 m. gegužės 7 ir 31 dienų nutarimai dėl A.Gustaičio tardymo pratęsimo, bei 1941 m. birželio 24 ir 25 dienų A.Gustaičio tardymo protokolai. Liepos mėnesį įkelsime paskutinius ir pagrindinius bylos dokumentus - Kaltinamąją išvadą ir Teismas su Nuosprendžiu.
Tačiau, tuo mūsų darbas nesibaigs. Likusią vasaros dalį ir rugsėjį skelbsime A.Gustaičio reabilitacijos dokumentus, o spalio mėnesį, minėdami br. gen. inž. ANBO kūrėjo A.Gustaičio 75-ąsias nužudymo metines visą bylą ir jos vertimą publikuosime atskirame e-leidinyje. Sekite naujienas!
Visus dokumentus rasite šiame puslapyje:

Brig. gen. inž. Antano Gustaičio baudžiamoji byla.


     
Eiti į puslapį   <<        >>  

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis