Pranui Hiksai - 120

Nerijus Korbutas 2017 gegužės 22 d., 21:00  
Aviacijos kapitonas Pranas Hiksa - turbūt įdomiausia asmenybė Lietuvos aviacijos istorijoje. Gimė 1897 m. gegužės 23 d. Verkių dvare, iki Lietuvos nepriklausomybės skraidė Rusijos ir Didžiosios Britanijos oro pajėgose. 1919 m. tapo pirmuoju lietuviu lakūnu Lietuvos karo aviacijoje, pirmuoju instruktoriumi, dalyvavo Nepriklausomybės kovose, aktyviai propagavo motociklų ir automobilių sportą, aktyvus aeroklubo narys, verslininkas, inžinierius, mokslus baigęs Prahoje. 1931 ir 1932 m. pirmųjų automobilių lenktynių aplink Lietuvą nugalėtojas, Prezidento taurės laimėtojas. 1933 ir 1935 m. Monte Karlo ralio varžybų dalyvis. Tai tik kelios eilutės iš itin spalvingos Prano Hiksos gyvenimo istorijos.
2014 m. artimųjų pastangomis išleista be galo įdomi P.Hiksos prisiminimų knyga "Gyvenimas kaip skrydis". Nedidelė dalis tų atsiminimų publikuojama ir www.plienosparnai.lt svetainėje. Trumpą biografiją, keletą fotografijų ir minėtus atsiminimus rasite žemiau esančioje nuorodoje.

     

Naujos knygos pristatymas

Nerijus Korbutas 2017 gegužės 03 d., 21:38  

Kviečiame į karo lakūno, dim. plk. ltn. A.Navaičio atsiminimų knygos "Šimtmečio Skrydis" pristatymą
Lietuvos aviacijos muziejuje
2017 m. gegužės 12 d. 15 val.

Pirmos eilės karo lakūnas, Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius dim. plk. ltn. Antanas Navaitis - žinomas daugelio publikacijų, pagrįstų dokumentais ir amžininkų atsiminimais apie tarpukario Lietuvos kariuomenę, karo aviaciją ir tremtį, autorius ir bendraautorius. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime, buvo Lietuvos atsargos karininkų sąjungos centro valdybos narys. A.Navaičio išgyvenusio beveik 100 metų, atsiminimuose, kaip autentiškame šio Lietuvos istorijos šimtmečio liudijime, atsispindi giliausiai atmintin įstrigę įvykiai, o juos papildančiose laiškų ištraukose tai, kas tada jį labiausiai jaudino, - tų dienų, laiko nenugludinti jausmai. Knyga skirta visiems besidomintiems Lietuvos kariuomene ir jos aviacija, tremtinių ir pokario partizanų likimais. Su komentarais pateikiami su aprašomais įvykiais susiję dokumentai ar jų ištraukos. Knyga gausiai iliustruota pirmą kartą publikuojamomis nuotraukomis.

VšĮ Plieno Sparnai
     

Lietuvos Aero Klubui - 90!

Nerijus Korbutas 2017 gegužės 01 d., 00:56  
VIRTUALI PARODA
SKIRTA LAK ĮKŪRIMO 90 METŲ SUKAKČIAI

Prieš 90 metų, 1927 m. gegužės 1 d. buvo įkurtas Lietuvos Aero Klubas (LAK). Pradėjęs veiklą nuo skraidymo lėktuvais, lakūnų rengimo, vėliau įtraukė sklandymą, aviamodeliavimą, leido įvairius leidinius ir periodiką, organizavo įvairias šventes. Per neilgus, bet labai prasmingai nugyventus metus, Lietuvos Aero Klubas tapo ne tik lakūnus rengianti organizacija, bet ir pagrindine aviacijos populiarintoja, aviacinės žinios nešėja, užauginusi nepaprastą kartą talentingų kūrėjų ir skraidytojų, ypatingai praturtinusių Lietuvos aviacijos istoriją. Apie juos ir papasakosime šioje, šia proga parengtoje, virtualioje parodoje.

     

Krepšiniui Lietuvoje - 95!

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 23 d., 00:34  

Švenčiame krepšinio Lietuvoje 95-metį - sporto, mūsų šalyje turinčio itin gilias tradicijas, įdirbį, bei atnešusio Lietuvai pasaulinę šlovę ir pripažinimą.
Milžinišką pėdsaką Lietuvos krepšinio bei viso Lietuvos sporto istorijoje paliko ir legendinis lakūnas Steponas Darius. Iš Amerikos parvežė ir aktyviai propagavo daugybę sporto šakų: ledo ritulį, futbolą, lengvąją atletiką, beisbolą ir žinoma - krepšinį. 1922 m. jis buvo išrinktas Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos (LFLS) pirmininku, vadovavo jai trejus metus. 1922 m. kovo mėnesį įkurta Lietuvos sporto lyga. S.Darius išrinktas šios lygos Centro komiteto nariu. Buvo vienas "Sporto" žurnalo (1922) steigėjų ir žurnalo redakcinės komisijos narys. S.Dariaus iniciatyva įrengtas pirmasis Lietuvos stadionas, Ąžuolyne, Kaune.
1922 m. balandžio 23 d. Kaune įvyko pirmos oficialios rungtynės Lietuvos vyrų krepšinio istorijoje. Žaidė LFLS (Lietuvos Fizinio Lavinimo Sąjunga) ir Kauno miesto komandos. Steponas Darius žaidė LFLS komandoje. Laimėjo LFLS komanda rezultatu 8:6. 1924 m. S.Dariui suteikta pirmos kategorijos krepšinio teisėjo kvalifikacija. Tuo metu tai buvo aukščiausia teisėjo kategorija. 1926 m. S.Darius išleido vadovėlį "Basketbolo žaidimas ir Lietuvos sporto lygos oficialios basketbolo taisyklės".
Didžiuojamės ir neužmirštame!
     

Su šv. Velykomis!

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 16 d., 10:33  

Džiugių šv. Velykų!
     

Amerikos lietuvių aeroklubui - 50

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 09 d., 13:08  

Prieš 50 metų, 1967 m. balandžio 9 d. Čikagoje įsteigtas Amerikos lietuvių aero klubas. Pagrindiniai steigėjai V. Peseckas, E. Jasiūnas ir M. Jakaitis. Klubo pirmininkas Vytautas Peseckas. Klubo nariai aktyviai skraidė, taip pat pradėjo rinkti ir fiksuoti Lietuvos aviatorių prisiminimus, bei leisti aviacijos metraštį "Plieno Sparnai". Klubas gyvavo iki 1977 m.

     

Garbės ženklui „Plieno sparnai“ - 85

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 07 d., 00:32  


Prieš 85 metus, 1932 m. balandžio 7 d. Įsakymui Kariuomenei Nr. 24 buvo patvirtintas „Plieno sparnų“ garbės ženklo statutas. Idėja įsteigti atskirą ženklą, skirtą įvertinti pasižymėjusius karo lakūnus kilo kpt. Jonui Pyragiui pamačius karo aviacijos dešimtmečio jubiliejui paminėti skirtos knygos „Mūsų sparnai“ viršelį, kurio autorius kpt. Jonas Špokevičius. Viršelyje buvo pavaizduoti iš metalinių plokštelių kniedėmis sujungti sparnai, kylantys į viršų, kurių šone - baltas Vyčio kryžius. Šiems stilizuotiems sparnams kpt. J. Pyragius davė pavadinimą – „Plieno sparnai“.
„Plieno sparnų“ garbės ženklu 1932-1940 m. pagal paskutinius duomenis buvo apdovanoti nemažiau kaip 135 asmenys ir plius 7, kurių apdovanojimo faktas nėra 100 procentų patvirtintas. Vidutiniškai per metus buvo apdovanojami penki lakūnai, tik 1932 m. kai ženklas buvo įsteigtas apdovanota 27. Bet tai galima paaiškinti noru įvertinti per 13 metų susikaupusį didelį kiekį Lietuvos karo aviacijai nusipelniusių karo lakūnų. Antrąja išimtimi tapo lemtingi 1940 m., per kuriuos apdovanota 33 nusipelnę lakūnai, tačiau tokį masinį apdovanojimą galima nesunkiai suprasti žinant sudėtingą tiek vidaus, tiek išorės Lietuvos politinę padėtį. Ženklu buvo apdovanojami ir žymūs užsienio šalių aviatoriai. Saikingai apdovanojant „Plieno sparnų“ garbės ženklas užsitarnavo prestižinio apdovanojimo vardą, o lakūnas pažymėtas šiuo ženklu buvo gerbiamas ne vien Lietuvoje.
1993 m. tęsiant tradicijas buvo atkurtas „Plieno sparnų“ garbės ženklas pagal tarpukarinio aprašymus ir teikimas nusipelniusiems Karinių oro pajėgų lakūnams.
Svetainės administracija parengė visų 1932 m. - 2007 m. apdovanotų asmenų biografijas, taip pat trumpą Lietuvos karo aviacijos garbės ženklo "Plieno sparnai" įsteigimo, gaminimo ir apdovanojimo istoriją. Viską rasite žemiau esančioje nuorodoje.

PLIENO SPARNAI


     

Nugriautas istorinis LAK angaras

Nerijus Korbutas 2017 balandžio 05 d., 12:29  

Istorinis Lietuvos Aeroklubo angaras prie S. Dariaus ir S. Girėno gatvės Kaune, Valstybės saugomas nekilnojamosios kultūros paveldas - NUGRIAUTAS
PLAČIAU DISKUSIJOSE
     

Kovo 11-oji

Nerijus Korbutas 2017 kovo 11 d., 04:23  
Sveikiname su Kovo 11-ąja,
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena!
     

Vasario 16-oji

Nerijus Korbutas 2017 vasario 16 d., 08:24  

Sveikiname su Vasario 16-ąja – Lietuvos valstybės atkūrimo diena!     
Eiti į puslapį   <<        >>  

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis